ciąża

Wiele kobiet cierpi w ciąży na różnego rodzaju bóle kręgosłupa, miednicy – w tym spojenia łonowego. Pojawiają się drętwienia rąk, nudności, trudności z oddychaniem, czy żylaki. Dolegliwości wynikają z różnych przyczyn, najczęściej są to konsekwencje zdarzeń, jakie miały miejsce jeszcze przed zajściem w ciążę.

Osteopatia jest chyba najbardziej lubianą przez ciężarne formą leczenia manualnego. Wystarczy zwykły upadek, aby zaburzyć misterną i skomplikowaną „architekturę” wewnętrzną miednicy. W wyniku urazu mogą pojawić się napięcia więzadłowe, na przykład macicy, która rosnąc potęguje tylko dysbalans i ból. Podobnie rzecz ma się z resztą ciała, które  zmienia swój kształt, aby dostosować się do ciąży i utrzymać środek ciężkości w optymalnym położeniu. Dlatego potrzebne jest mobilne i elastyczne ciało, aby organizm mógł podołać tym zmianom.

Zmiany

Zmiany fizyczne, hormonalne (powodujące rozluźnienie więzadeł i torebek stawowych), wypadki komunikacyjne, urazy, wcześniejsze zabiegi operacyjne, lub po prostu zaburzenia istniejące przed ciążą, stają się źródłem dolegliwości. Ciało, któremu brakuje mobilności i elastyczności nie potrafi dostosować się do zachodzących w nim przemian. Osteopata „słuchając ciała” własnymi rękami, wyszukuje napięć, niejednokrotnie bardzo głębokich i niezwykle subtelnych, często odległych od miejsca bólu. Teraputa uwalniając napięcia przywraca ruchomość i elastyczność tkanek, umożliwiając tym samym adaptację do zaistniałej sytuacji. Rozwijające się w łonie matki dziecko może uciskać przeponę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Utrudnia to oddychanie, przyjmowanie niektórych pozycji, powoduje bóle żeber, bóle okolicy miednicy, czy uczucie zgagi. Ponadto napięcia w obrębie przepony, dna miednicy oraz ucisk na żyły odprowadzające krew z dolnych obszarów ciała mogą powodować zastoje żylne w nogach, czego konsekwencją bywają żylaki.

urazy

Dolegliwości bólowe pojawiają się także, jako konsekwencja doznanych wcześniej urazów kręgosłupa, miednicy, kości krzyżowej oraz  przebytych wcześniej chorób, operacji i pozostałych po nich blizn np. po zapaleniu i usunięciu wyrostka robaczkowego. Napięcia te oraz naprężenia niekorzystnie wpływają na rozwijający się płód, dlatego ważne jest, aby je wyrównywać i rozluźniać tworząc przestrzeń dla rozwijającego się dziecka.

Wskazania

Wskazania do odwiedzenia osteopaty są dwojakiego rodzaju. Pierwszy z nich to profilaktyka – zapobieganie ewentualnym dolegliwościom, poprawiające funkcjonowanie kobiety w ciąży oraz uwolnienie przestrzeni, w której rośnie dziecko. Działanie to ma wpływ na rozwój dziecka, na rozluźnienie naprężeń „architektury wewnętrznej” miednicy, co ułatwia przebieg porodu naturalnego. Osteopata prowadzi kobietę przez ten trudny okres, pomagając w dostosowaniu się do zmian jakie niesie za sobą ciąża. Drugim rodzajem wskazań są już istniejące problemy i dolegliwości, wtedy praca osteopaty jest nakierowana na konkretne zaburzenia:

 • ból i napięcie w okolicy ramion
 • ból w odcinku piersiowym kręgosłupa
 • bóle żeber i problemy z oddechem
 • bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
 • bóle miednicy
 • ból spojenia łonowego
 • przeciążenia mięśni i stawów
 • rwa kulszowa
 • bóle i obrzęki kończyn dolnych
 • drętwienie rąk
 • bóle trzewne, zgaga, zaparcia
 • stres, bóle i zawroty głowy
 • rozejście kresy białej