dorośli

Medycyna osteopatyczna oferuje swoje usługi każdemu pacjentowi, w każdej możliwej kondycji zdrowotnej.

Medycyna osteopatyczna to uznany system diagnostyczny i leczniczy, który główny nacisk kładzie na strukturalną oraz funkcojnalną integralność ludzkiego ciała. Podstawowym  założeniem osteopatii jest teza, że choroby i dolegliwości mają swoją reprezentację w układzie mięśniowo-szkieletowym, ponieważ wszystkie tkanki i narządy są w większym, bądź mniejszym stopniu z nim powiązane. Osteopata manualnie uwalnia napięcia skumulowane w ciele pacjenta równoważąc zaburzoną homeostazę organizmu.

Oprócz najczęstszych dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa, osteopatia zajmuje się szeroką gamą problemów, między innymi urazami sportowymi, przeciążeniami tkanek miękkich, wadami postawy, problemami posturalnymi wynikającymi z wykonywanej pracy, bólami głowy, migrenami, zmianami zwyrodnienowymi, zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych. 

Terapia polega głównie na leczeniu manualnym oraz, jeśli to konieczne, na zaleceniach zmiany nawyków życiowych i żywieniowych.

Czego mogę oczekiwać podczas wizyty u Osteopaty?

Osteopata przeprowadzi wywiad dotyczący historii choroby, wykona badanie funkcjonalne i postawi diagnozę wyjaśniając szczegółowo:

  • co jest pierwotną przyczyną dolegliwości oraz która tkanka lub narząd jest bezpośrednim źródłem bólu.
  • jak i dlaczego powstał dany problem
  • jaka terapia jest konieczna
  • wyznaczy plan terapii oraz punkty odniesienia, które pomogą w mierzeniu postępów
  • jeśli to konieczne skieruje do innych specjalistów, takich jak lekarz pierwszego kontaktu, radiolog, pediatra, ortopeda, naturopata, dietetyk kliniczny, etc.
  • ile spotkań powinno pomóc w rozwiązaniu problemu
  • co można zrobić, żeby przyspieszyć powrót do zdrowia
  • czego należy unikać, żeby nie przedłużać i nie nasilać dolegliwości
  • co należy robić, żeby problem nie powrócił

Przede wszystkim należy jednak oczekiwać terapii, czyli specyficznych technik manualnych aplikowanych w celu uwolnienia pacjenta od aktualnego problemu.

Jak należy przygotować się do wizyty?

Podczas badania oraz leczenia wskazane jest odsłonięcie jak największej powierzchni ciała. Prosimy o przygotowanie się do takiej ewentualności (bielizna sportowa, krótkie spodenki top sportowy).

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego?

Skierowanie nie jest potrzebne. Osteopaci przyjmują zarówno pacjentów ze skierowaniami od lekarzy, jak i tych którzy zgłaszają się sami.

Ile spotkań przewiduje terapia?

Osteopatia to nauka zorientowana na pacjenta, co oznacza, że terapia jest dobierana do każdego według indywidualnych potrzeb. Osteopata przedstawi plan i opcje leczenia podczas pierwszej konsultacji. w niektórych przypadkach wystarczą jedno lub dwa spotkania, z kolei stany chroniczne mogą wymagać większej ilości spotkań,