mama i dziecko

Terapeuta, dzięki całościowemu spojrzeniu, w wyjątkowo łagodny sposób, pomaga kobietom oczekującym dziecka, noworodkom oraz dzieciom  w rozwiązaniu problemów związanych z przebiegiem ciąży, porodu, lub nabytymi urazami. 

Osteopatia to delikatna, całkowicie bezpieczna i skuteczna metoda, która wykorzystuje niezwykle subtelne manualne techniki uruchamiania stawów oraz tkanek miękkich.

Po porodzie

Wskazaniami do współpracy z osteopatą w tym okresie są różnego rodzaju problemy wynikające z przebiegu porodu. Dotyczy to zarówno porodu naturalnego jak i za pomocą cesarskiego cięcia. Praca z blizną, dnem miednicy, czy powłokami brzusznymi to tylko niektóre obszary, na które osteopata ma wpływ. Istnieje również cała gama dolegliwości ujawniających się po porodzie, które warto rozwiązać rękami osteopaty. Zaliczamy do nich między innymi:

 • dolegliwości obręczy barkowej, często wynikające ze znieczulenia zewnątrzoponowego/podpajęczynówkowego.
 • dolegliwości obręczy miednicy wynikające z potężnych zmian zachodzących w niej w trakcie porodu i po nim
 • dolegliwości kręgosłupa piersiowego wynikające z ponownej reorganizacji narządów wewnętrznych, które z tego odcinka są unerwione
 • dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego wynikające z powrotu do poprzedniego kształtu
 • dolegliwości kręgosłupa związane z pozycją karmienia noworodka
Noworodek u osteopaty

Poród siłami natury, chociaż jest magicznym przeżyciem dla całej rodziny, może nieść wiele komplikacji. Poważne patologie pozostają pod opieką medycyny lekarskiej. Problemy, często niezauważalne dla rodziców małych dzieci, a przez lekarzy uważane za marginalne są z punktu widzenia medycyny osteopatycznej niezwykle istotne dla dalszego, harmonijnego rozwoju niemowląt.

Nasza cywilizacja dając wiele udogodnień pozbawiła nas możliwości życia w zgodzie z naturą. Nie jesteśmy między innymi w stanie zrezygnować z używania butów, chodzenia po utwardzanych nawierzchniach, czy siedzenia na krzesłach. Dlatego powyższe sytuacje sprawiają, że wszyscy mamy zwiększone lub nierównomierne napięcie mięśni krocza, w związku z tym dzisiejsze porody naturalne są trudniejsze niż kiedyś, zarówno dla rodzącej mamy jak i dla noworodka.

Opory stawiane główce rodzącego się dziecka są obecnie na tyle duże, że mogą powodować nieprawidłowe naprężenia w obrębie kości czaszki i opon mózgowych, te z kolei całą kaskadę nieprawidłowości w obrębie reszty małego ciała. Ten często niezauważalny dysbalans może prowadzić do różnego rodzaju niewyjaśnialnych z punktu widzenia medycyny lekarskiej zaburzeń, a w związku z tym często utrzymujących się przez resztę życia.

Nawet niewielkie nieprawidłowości, potrafią po latach przekształcić się w poważne dolegliwości dotyczące zarówno aparatu ruchu, narządów wewnętrznych ale również obszaru psychoemocjonalnego, dlatego zalecamy poporodową konsultację noworodka.

Dzieci i młodzież

Aktywna zabawa i okresy gwałtownego wzrostu w sposób naturalny towarzyszą dzieciom i nastolatkom. Zdarza się jednak, że nadmierne napięcia w ciele powodują dyskomfort, lub problemy posturalne u dorastających pacjentów. Osteopata podczas terapii identyfikuje źródło dolegliwości i pracuje nad rozluźnieniem nieprawidłowości.

Zalecamy konsultację u osteopaty, kiedy niepokoją nas u dziecka:

 • nawracające infekcje uszu
 • częste przeziębienia, katary
 • zaparcia
 • nadpobudliwość
 • wady postawy
 • urazy sportowe
 • jałowe martwice kości
 • bóle wzrostowe